sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Urządzenia smart – czy żyjemy w przyszłości?

moje id

Urządzenia Smart – cuda technologii?

Urządzenia Smart na przestrzeni ostatnich lat stały się standardem. Ale co to tak naprawdę znaczy, że jedno urządzenie jest smart a inne nie? Słówko smart z angielskiego oznacza „bystry” lub „inteligentny”. I właśnie tak się przyjęło, aby niektóre urządzenia uważać za inteligentne.

Jakie urządzenia smart wykorzystujemy najczęściej? Dzisiaj większość osób posiada przy sobie smartfona. Dawniej smartfon był ciekawą alternatywą dla zwykłego telefonu komórkowego, a dzisiaj stał się standardem. Dzisiaj to właśnie smartfon jest zwykłym telefonem i nikt nie widzi w nim cudu technologii. A czy w ogóle jest nim?

Po co nam te smarty?

Ale dlaczego niby nazywamy taki rodzaj telefonu telefonem inteligentnym? Mnogość opcji i kompatybilność z innymi urządzeniami jest trendem, za którym dzisiaj idą praktycznie wszystkie firmy elektroniczne. Smartfon od dawnego telefonu komórkowego różni się tym, że jest praktycznie miniaturowym komputerem.

Z perspektywy naszego telefonu mamy dostęp do wszystkich narzędzi, jakie są nam na co dzień potrzebne. Na nim zapisujemy notatki, na nim przeglądamy facebooka, tam korzystamy z wirtualnej książki kucharskiej i tak liczymy czas i kilometry podczas uprawiania sportu. Aplikacje na smartfony są wykorzystywane we wszystkich branżach, m.in. w bankowości i szkołach językowych.

Telefony komórkowe to nie jedyne urządzenia smart

Jakie jeszcze urządzenia smart zabiegają o naszą uwagę? Gdy już jesteśmy przyzwyczajeni do smartfona, to trudno nam by było wrócić do rzeczywistości bez tych wszystkich aplikacji. Ten trend jednak dotyczy już dziś nie tylko telefonów. Popularny stały się także tzw. Smart TV.

Nie jest to już tylko telewizor, z którego możemy odbierać nasze ulubione stacje telewizyjne. Dzisiaj możemy w nim połączyć się z internetem, dzięki któremu obejrzymy filmy na Youtube, wyszukamy informacje w Google a także połączymy się z naszym telefonem.

Jakby tego było mało, dzisiaj popularne stały się także smart watche czyli „inteligentne zegarki”. Teraz patrząc w zegarek możemy już nie tylko sprawdzić godzinę, ale sprawdzić, kto do nas dzwonił, napisał SMS-a, albo zobaczyć powiadomienia z facebooka. Dążymy więc do życia w takiej rzeczywistości, gdzie wszystko jest ze sobą połączone, a my jesteśmy w samym środku chaosu informacyjnego.

Urządzenia smart – zagrożenia

Niestety tzw. inteligentne urządzenia mają bardzo dużo złych skutków. Bardzo negatywnie wpływają one na naszą pamięć krótkotrwałą. Przez to, że tak wiele urządzeń jest dzisiaj ze sobą połączonych, jesteśmy cały czas na bieżąco ze wszystkim. Wydawałoby się, że to jest zaleta, ale jednak zalew informacji nie działa dobrze na nasz mózg.

Kiedy bombardują nas informacje ze wszystkich stron, nie mamy czasu na zapamiętanie niczego. Nie ma kiedy. Zanim zdążymy coś zapamiętać, już mamy do czynienia z zupełnie nową informacją. Stoimy więc przed pewnego rodzaju rewolucją informacyjną, jakiej nie znały żadne wcześniejsze pokolenia.

Również jej efekty widzimy w edukacji. W tzw. modelu pruskim, który wykorzystuje się dzisiaj w polskich szkołach, duży nacisk kładzie się na utrwalanie informacji przez zapamiętywanie. O ile w czasach rewolucji przemysłowej było to bardzo przydatne, tak dzisiaj system ten jest nieco przestarzały.

Przy takim zalewie informacji, jaki mamy, dużo ważniejszą opcją jest umiejętność odnalezienia się w tym gąszczu i wychwytywanie tego, co najistotniejsze. Zapamiętywanie nie jest aż tak niezbędne jak dawniej. Czy w takim razie urządzenia smart namieszają w systemie edukacji?