sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Na czym polega fenomen sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja to naprawdę gorący temat. Bardzo dużo się mówi o inteligentnych urządzeniach oraz o programach komputerowych, wykorzystujących je. Jest to naprawdę wysoki poziom zaawansowania, o którym dawno temu można sobie było tylko fantazjować.

No i fantazjowaliśmy. W końcu sztuczna inteligencja pojawiała się w wielu powieściach fantastyczno-naukowych, które rozgrzewały wyobraźnię czytelników.

Algorytmy mogą wszystko

To co wyróżnia AI od tradycyjnego systemu jest wykorzystanie algorytmów. Tradycyjnie mechanizmy miały na celu powtarzać pewne procedury. Sztuczna inteligencja nie tylko je powtarza, ale dostaje instrukcje, które pozwalają jej na podejmowanie własnych decyzji i wymyślanie rozwiązań.

Czy są jakieś zagrożenia?

Wiele osób obawia się sztucznej inteligencja. Pojawiają się rozważania dotyczące tego, co byłoby gdyby roboty uzyskały świadomość. Takie scenariusze widzieliśmy w firmach z serii Terminator albo klasyce gatunku czyli „Odysei kosmicznej”. Pojawiają się obawy więc, że AI może przejąć kontrolę nad człowiekiem.

Nie powinniśmy się tego obawiać, bo maszyna nigdy nie będzie miała pełnego zestawu ludzkich cech. Jedną z nich jest kreatywność. Bez kreatywności nie jesteśmy w stanie naprawdę się rozwijać.