sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Pisanie mózgiem? Tego pacjenta nie powstrzymał paraliż

pisanie mózgiem

Pisanie mózgiem? Tego pacjenta nie powstrzymał paraliż

Pisanie mózgiem brzmi jak jakiś element z filmu sci-fi. Tymczasem jest ro realna opcja dla osób sparaliżowanych, którzy nie mają innej możliwości. Badacze, którzy opublikowali wyniki swoich eksperymentów w „Nature”, potwierdzają, że jest to możliwe. Pacjent, z którym współpracowali miał wszczepiony specjalny implant mózgowy.

Dzięki niemu mógł przekazywać sygnały neuronowe, pozwalające komputerowi na wprowadzenie znaków z 94% dokładnością. Prędkość wpisywania znaków mogła wynieść 90 na minutę. Według autorów badania ich wersja interface’u BCI różni się znacznie od poprzednich urządzeń. Uznają więc swoje odkrycie za prawdziwy postęp. Dzięki temu może być dużo łatwiej porozumieć się z ludźmi, którzy z powodu choroby nie mogą się poruszać.

Pisanie mózgiem możliwe dzięki nowemu algorytmowi

Badanie to było częścią projektu BrainGate2, w którym brali udział sparaliżowani pacjenci. W swojej korze ruchowej mózgu mają implantowane czujniki. Jednym z uczestników był pacjent o kryptonimie T5. Osiągnął on najlepszy wynik przeprowadzonych testów. Badacze poprosili go, aby skoncentrował swoje myśli tak, jak gdyby chciał coś zapisać. Dzięki monitorowaniu aktywności jego mózgu mogli stworzyć algorytm AI.

Sztuczna inteligencja czyni cuda

Dzięki tej metodzie osiągnięto tempo 90 znaków minutę. To najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek udało się osiągnąć podczas pracy z takim systemem. Naukowcy chcą oczywiście pójść krok dalej, aby móc stworzyć bardzo wydajny system generowania mowy. Podczas mówienia wypowiadamy od 150 do 200 słów na minutę. Wciąż jest więc to bardzo wysoka poprzeczka, ale kto wie. Może wkrótce osiągniemy taki poziom technologiczny, że będziemy mogli pisać i mówić całkowicie elektronicznie?