sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Naukowcy z Boston College dokonali ważnego odkrycia

naukowcy z Boston College

Naukowcy z Boston College dokonali przełomowego odkrycia

Naukowcy z Boston College zmieszali ze sobą niob i german. W takiej mieszance (NbGe2) elektrony płyną w identyczny sposób w jak woda w rurze. Dynamika cząsteczkowa staje się przez to płynna. O tym niecodziennym odkryciu możemy przeczytać na łamach „Nature Communications”.

Połączenie niobu i germanu niczym woda w rurach

Jeden z członków zespołu Fazet Tafti wyjaśnił, że celem było przeprowadzanie testów dotyczących przewidywania tego, jak zachowa się płyn elektronowo-fononowy. Fonony, o których mowa, to drgania struktury krystalicznej. Zwykle rozpraszają one elektrony, efektem czego jest dyfuzyjnego ruchu elektronów wewnątrz metali. Eksperymenty bostońskich badaczy pokazują jednak coś sprzecznego do dotychczasowej narracji. Według najnowszej teorii silne oddziaływanie elektronów z fononami tworzą ciecz elektronowo-fonową, która zachowuje się jak zwyczajna woda.

Przyszłe badanie

Naukowcy zapowiadają, że nie zamierzają spoczywać na laurach i już wkrótce zaczną przeprowadzać kolejne badania. Będą testować inne rodzaje materiałów, aby sprawdzić oddziałujące na siebie elektrony i fonony będą przynosić podobne efekty. Wyniki tych badań mogą przyczynić się do nowych rozwiązań w produkcji urządzeń elektronicznych.

Nauka ciągle się zmienia

Nauka jest najlepszym co mamy, jak chodzi o sposoby poznania rzeczywistości materialnej. Choć nie jest ona w stanie odpowiedzieć na najważniejsze pytania ludzkości, np. te związane z duchowości, to potrafi bardzo nam powiedzieć na temat świata materialnego. Często wydaje nam się, że wiemy o świecie już wszystko, a potem pojawia się jakieś odkrycie, które całkiem zaprzecza dotychczasowej wiedzy.

Czy to oznacza, że poprzedni naukowcy byli głupi? Wręcz przeciwnie. Gdyby nie wcześniejsze badania i wynikające z nich ustalenie, to nie możliwe byłoby pójście do przodu.