sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Kongres Futurologiczny w setne urodziny Lema

Kongres Futurologiczny

Kongres Futurologiczny odbył się w Krakowie w setną rocznicę narodzin wybitnego pisarza Stanisława Lema

Kongres Futurologiczny to idealna okazja na to, aby porozmawiać o nauce a także fantastyce naukowej. Szereg wykładów i spotkać zaowocował bardzo ciekawymi inspiracjami a także otworzył furtkę do zadawania dalszych pytań. Jaki był cel zorganizowania tego wydarzenia i dlaczego wybrano akurat tę datę?

Futurystyka czyli fantazjowanie o przyszłości

Futurystykę rozumiemy szeroko jako rozważania na temat przeszłości. Jest ona jednym z częstych motywów powieści i filmów sciencefiction. Jeżeli mieliśmy w życiu co nie co do czynienia z tym gatunkiem, to kojarzymy powtarzające się schematy. Są nimi chociażby maszyny i technologie, których stworzenie nie jest możliwe w momencie powstania działa. Oparte są one jednak na gdybaniu, co mógłby zrobić człowiek, gdyby miał więcej możliwości.

Bardzo często to, co się wydaje jedynie fikcją literacką, staje się rzeczywistością. Dlatego właśnie naukowa rzeczywistość i naukowa fikcja mogą iść ze sobą w parze. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że zwykłe fantazje pisarzy mogą stać się inspiracją dla prawdziwych naukowców. Nie powinniśmy więc patrzeć ze zbyt dużym sceptycyzmem na idee, pojawiające się we współczesnej fantastyce. Bardzo możliwe, że za jakiś czas staną się rzeczywistością.

Kongres futurologiczny. Co się działo podczas tego wydarzenia?

Na Kongresie Futurologicznym działo się naprawdę dużo. Trwał on trzy dni, w ciągu których uczestnicy mogli wysłuchać kilku ciekawych wystąpień. Pojawiły się tam wybitne postacie ze świata nauki oraz literatury. Jednym z gości był Mirosław Hermaszewski, który przeszedł do historii jako pierwszy polski astronauta. Oprócz niego mogliśmy posłuchać Wiktora niedzieckiego, który swego czasu prowadził popularny program „Laboratorium”.

Podczas wydarzenia poruszono kilka ważnych dla współczesnego świata kwestii. Jedną z nich była oczywiście sztuczna inteligencja, która powoli staje się nieodłącznym elementem naszego życia. Przenika ona do naszego życia codziennego a także staje się niezbędna w pracy. Żyjemy więc w czasach pewnego rodzaju rewolucji. Może to przypominać czasy rewolucji przemysłowej, gdzie praktycznie wszystkie branże uległy zmianom ze względu na nowe możliwości industrialne. Dzisiaj zamiast innowacyjnych maszyn parowych i mamy komputery kwantowe i urządzenia typu smart. Przyszłość stoi przed nami otworem, a fantastyka naukowa coraz bardziej staje się rzeczywistością naukową.

Stanisław Lem. Dlaczego akurat on?

Kongres Futurologiczny nie mógł odbyć się innego dnia, jak w nie stuletnie urodziny Stanisława Lema. Dlaczego akurat ten pisarz pasuje tu idealnie? Jest to chyba najbardziej znany polski fantasta, który właśnie dużą część swojej twórczości poświęcił gatunkowi science fiction. W jego dziełach pojawiała się cała masa wzmianek o technologii, którą ludzkość mogłaby wytworzyć, gdyby miała nieco więcej możliwości. Nie jeden czytelnik obcując z tymi książkami zastanawiał się nad tym, czy takie rozwiązania będą możliwe w przyszłości. Chodzi tu o chociażby super komputery, które nabierały własnej świadomości i mogły odpowiadać na trudne pytania ludzkości. Tak zachowywał się właśnie lemowski golem.