sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Roboty sprzątające baseny. Co wymyśliła firma BestRobtic?

sprzątanie basenu

Firma BestRobtic stworzyła nowe urządzenie do czyszczenia basenu. Czy to oznacza, że firma ta zajmuje się sprzętami AGD albo prowadzi kursy dla gospodyń domowych? Nic z tych rzeczy. Firma zajmuje się szeroko pojętą cybernetyką i nowe urządzenie jest właśnie jej tworem czyli robotem. Czy faktycznie potrzebujemy robotów do czyszczenia basenów? Przecież dawniej robiliśmy to tradycyjnymi metodami i raczej się udawało. Zalet jest kilka. Przede wszystkim czas obsługi robota jest krótszy niż osobiste sprzątanie. Nie oznacza to jednak wcale, że od teraz ludzie nie będą mieć pracy. Takie urządzenie również musi obsługiwać człowiek. Nie żyjemy jeszcze w czasach, gdzie maszyny mają swoją własną świadomość jak w „Terminatorze”. I miejmy nadzieję, że takie czasy nie nastąpią.

PC01

PC01, bo tak się nazywa urządzenie, posiada odbiornik i nadajnik sonarowy, które pozwalają mu na dużą dokładność i sprawność. Jest to jeden z niewielu takich robotów na świecie, które mogą się pochwalić zasięgiem czyszczenia na poziomie 99,99%. Nawet tak małe zanieczyszczenia jak plamki brudu o wielkości 0,12 mm nie są dla niego wyzwaniem. Idealnie sprawdzi się więc do czyszczenia basenów, bo właśnie takie drobinki brudów są w nich najczystsze do umycia. Chodzi między innymi o algi, drobiny piasku, pułki i żwir. Według inżynierów BestRobotic robot potrafi także zbierać małe obiekty takie jak nakrętki od butelek.

Roboty to już nie science fiction

Jeszcze kiedyś roboty kojarzyły nam się z książkami i filmami science fiction. Widzieliśmy w „Gwiezdnych Wojnach” naszych ulubionych R2D2 oraz C3PO i nigdy nie pomyślelibyśmy, że sami skorzystamy z takiej technologii za kilkadziesiąt lat. Może ten drugi robot przedstawia technologię, której dzisiaj jeszcze nie da się zrealizować. Jest bowiem inteligentnym androidem, ale roboty z kategorii R2 przypominały coś, co dzisiaj już mamy. Nie posługiwały się one ludzkim językiem, ale za to były bardzo przydatne w życiu codziennym człowieka. Bardzo podobnie jest z dzisiejszymi robotami takimi jak te sprzątające.