sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Produkcja polskiego samochodu elektrycznego ma ruszyć w 2024 roku

produkcja polskiego samochodu elektrycznego

Produkcja polskiego samochodu elektrycznego

Produkcja polskiego samochodu elektrycznego może się okazać przełomowym krokiem w rozwoju polskiej technologii. Okazuje się ona na tyle ważna, że nawet rząd planuje pokryć część jej kosztów. Tak przynajmniej zadeklarował minister klimatu Michał Kurtyka. Budową fabryki miałaby się zająć firma ElectroMobility Poland, a w fabryce tej zaczęłyby powstawać samochody elektryczne. Dofinansowanie ze strony państwa oznaczałoby też przejęcie dużej części udziałów przez rząd.

Co wiemy o firmie ElectroMobility Poland?

Firma ElectroMobility Poland istnieje od 2016 roku. 25% jej udziałów trafiło wtedy do spółek energetycznych Energa, Tauron, PGE i Enea. Z czasem udało się stworzyć prototyp samochodu o nazwie Izera a także wyznaczyć miejsce, w którym powstanie fabryka. Miejscem tym jest obszar 600 hektarów w Jaworznie. Oczywiście będzie to wymagało wycięcia części drzew, co niekażdemu może się spodować. Prace mają zacząć się jeszcze tego roku. Produkcję samochodów zaplanowano jednak dopiero na rok 2024. Oznacza to także stworzenie nowych miejsc pracy, gdyż przewiduję się utworzenie 15 tysięcy stanowisk. 12 tysięcy osób będzie pracowało dla kooperantów i dostawców, a 3 tysiące bezpośrednio w zakładzie.

Pieniądze na realizacje inwestycji

Aby móc taką fabrykę zbudować potrzebne są naprawdę duże pieniądze. Nie mówimy tutaj o kosztach rzędu kilkudziesięciu milionów ale aż o dwóch miliardach złotych. Jeżeli dodamy do tego budowę sieci sprzedaży, sieci serwisowej oraz marketing, to łączny koszt może wynieść aż 5 miliardów złotych.  Akcjonariusze są jednak sceptyczni co do tak kosztownej inwestycji, więc zebranie funduszy okazało się trudniejsze niż można by przewidywać.

Prezes EMP Piotr Zaremba szukał inwestorów przez bardzo długi czas. Niestety doszedł w końcu do martwego punktu i wyglądało na to, że do inwestycji w ogóle nie dojdzie. Pojawiły się więc nadzieję, że pomóc może tu skarb państw. Michał Kurtyka, przedstawiciel rząd, przyznał, że jest to dobry pomysł. Dzięki temu EMP nie będzie już musiało szukać odważnego inwestora, bo stało się nim Państwo Polskie. Tak oto zapowiedziano że wkrótce w Jaworznie pojawi się nowa fabryka.