sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Czy technologia zabija relacje międzyludzkie?

relacje midzyludzkie

Technologia ma swoje wady, co możemy łatwo stwierdzić, nie umniejszając jej zaletom. Należą do nich przede wszystkim problemy psychiczne, ale jak się okazuje nie jest to tylko nasza osobista sprawa. To, co robimy ze swoim własnym życiem rezonuje na życie innych osób, czy to nam się podoba czy nie. Nawet jeśli mamy bardzo liberalne podejście do życia, to nie ukryjemy tego, że jesteśmy odpowiedzialni za innych.

Problemy z koncentracją, a nasze relacje

Kiedy korzystamy często z telefonu komórkowego, dużo trudniej nam się skupić. Naukowcy już dawno zauważyli, że te urządzenia są zabójcze dla naszej koncentracji. Wiemy, że ma to zły wpływ na naszą prace, a jak to wygląda w kwestii relacji? Otóż one również wymagają skupienia, a może nawet większego niż praca, bo od nich zależy bardzo dużo. Jakość naszego życia ma bardzo duży związek z tym, jak się układają nasze kontakty z innymi ludźmi. Jeśli nie potrafimy się dogadać, ani znaleźć wspólnego języka z osobami w naszym otoczeniu, to bardziej się narażamy na niskie poczucie własnej wartości. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że często prowadzi to do depresji i innych zaburzeń. Nie możemy więc ignorować tego aspektu na naszego życia i musimy dbać o jak najlepszy jego kształt.

Stajemy się nieznośni

W grę wchodzi nie tylko nasza własna kondycja. Są też powody, dla których to inni nie mają ochoty z nami przebywać. Jeśli zbyt często gapimy się w ekran, to osoby w naszym otoczeniu mogą mieć wrażenie, że celowo je ignorujemy. Czasami przestaje to być wrażeniem, a my faktycznie zaczynamy używać urządzeń elektronicznych jako broni przeciwko społeczeństwu. Na początku może się nam wydawać, że to bardzo sprytne. Z czasem jednak zauważamy, że to wyniszcza również nas. Kiedy odpychamy naszych bliskich, to wysyłamy im sygnał, że jesteśmy samowystarczalni i nie szukamy wspólnoty. Niestety nikt z nas nie jest w pełni samowystarczalny i człowiek potrzebuje drugiego człowieka. To że te relacje bywają nieraz bardzo trudne to już inna sprawa, ale to że ich potrzebujemy jest prawdą, której  nie jesteśmy w stanie zignorować.