sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Co nam dała technologia 3D?

technologia 3D

Technologia 3D to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Jej odkrycie było niezwykłym przełomem w grafice komputerowej, ale nie chodzi tylko o bajery. Dlaczego powinniśmy podziwiać ten rodzaj technologii?

Wizualizacje przydatne w nauce

Modele 3D są bardzo przydatnymi narzędziami w różnych dziedzinach nauki. Między innymi pojawiają się w archeologii, gdzie można komputerowo odtworzyć stare przedmioty czy budynki. Jeśli odnajdujemy pozostałości po dawnych kulturach, to rzadko kiedy zachowują się one w swojej pełnej okazałości. Zwykle jest tak, że mamy do czynienia jedynie z jakąś ich częścią. Jak więc możemy się dowiedzieć, jak wyglądał ich poprzedni stan? No właśnie tutaj wkracza grafika 3D. Dzięki zrekonstruowanym modelom możemy sobie wyobrazić, jak wyglądało wiele artefaktów z przeszłości. Oczywiście nie jest tak, że przed wynalezieniem tej techniki zupełnie nie dało się tego zrobić. Były przecież szkice oraz innego rodzaju modele. Nie było one jednak tak satysfakcjonujące, jak byśmy tego chcieli. A przecież w nauce bardzo ważna jest precyzja, prawda?

Doświadczenia wizualne

Wspomnieliśmy o przydatności w nauce, ale to przecież nie wszystko. Nie da się ukryć, że wprowadzenie trójwymiarowej grafiki dało nam zupełnie nowe doświadczenia wzrokowe. Chodzi tutaj między innymi o filmy i gry. Czy zawsze wyglądają lepiej niż te klasyczne? Oczywiście, że nie, bo zrobienie dobrej grafiki jest naprawdę wymagające i bardzo łatwo je zepsuć. Tym bardziej powinniśmy docenić artystów, zajmujących się tym rzemiosłem.

Filmy animowane i gry wideo

Wielkim przełomem było wprowadzenie modeli 3D do filmów animowanych. Najgłośniejszym takim filmem w latach 90-tych było oczywiście „Toy Story”, opowiadające o zabawkach, które pod nieobecność właściciela ożywały. Później stosowanie takich animacji stało się standardem i dzisiaj nikogo już nie zaskakuje. Jeśli spojrzymy sobie na te stare animacje sprzed dwudziestu kilku lat, to będą nam się wydawać brzydkie. Warto jednak pamiętać, że gdyby nie one, to dzisiejsza grafika byłaby na dużo niższym poziomie.

Kolejną branżą, której nie wyobrażamy sobie bez animacji i modeli 3D, są gry wideo. Oczywiście gry 2D nadal się pojawiają, a te stare nadal nas cieszą. Jeśli jednak spojrzymy na grafikę takich gier jak „Wiedźmin III” albo „The Last of us”, to zrozumiemy o co chodzi. Nigdy byśmy nie odwzorowali tak realistycznie rzeczywistości, gdyby nie ten rodzaj technologii. Przyszło nam żyć w naprawdę wspaniałych czasach, gdzie osiągnięcia artystyczne i naukowe mogą iść ze sobą w parze.