sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Usługa „Moje ID” w sieci Play

moje id

Moje ID już wkrótce wśród usług telefonii komórkowej Play

Moje ID to nowa usługa, która ma na celu umożliwienie nam elektronicznego uwierzytelniania naszej tożsamości. Takich technologii, które mają chronić naszą prywatność jest wiele. Znamy wszystkie takie zabezpieczenia, jak odblokowywanie telefonu odciskiem palca czy wystukanie klasycznego PIN-u. Popularna sieć komórkowa Play zdecydowała się jednak wprowadzić nową technologię, mającą spełniać tę funkcję. Jest to usługa „Moje ID”. Jak ona działa i czym się różni od innych pokrewnych technologii?

Nowy sposób uwierzytelniania

Dzięki usłudze „Moje ID” klienci sieci Play będą mieli nowy sposób na to, aby potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu łatwiej będzie zawierać umowy a także aneksy do nich. Chodzi oczywiście o zawieranie umów przez internet, tak aby nie musieć wychodzić z domu. Dawniej takie coś było nie do pomyślenia. Zawarcie umowy bez złożenia ręcznego podpisu nie wchodziło w ogóle w grę. Czasy się jednak zmieniają i mamy dostęp do coraz to nowszych technologii. Do tego rzeczywistość często wymusza na nas to, żeby jak najwięcej spraw załatwiać zdalnie. Obecna pandemia COVID-19 jest chyba najlepszym potwierdzeniem tego, choć jest to sytuacja dosyć skrajna i raczej większość nas liczy na to, aby móc wrócić do normalności nie być zdanymi tylko na internet.

– Nieustannie wdrażamy rozwiązania, które pozwolą klientom Play zrealizować swoje potrzeby w prosty sposób, bez konieczności wychodzenia z domu. Bezpieczeństwo oraz wygoda naszych klientów są dla nas priorytetem. Wprowadzenie mojeID właśnie temu służy. To kolejny, bardzo istotny etap digitalizowania naszych usług i procesów – zapewnia Maciej Żyto, pełniący funkcję dyrektora cyfrowego marketingu w Play.

Skąd się wzięła sługa „Moje ID”?

Usługę „Moje ID” opracowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi w niej o to, aby proces uwierzytelnienia pozostawić serwisom bankowości elektronicznej na podstawie tych danych, które już wcześniej sprawdził zaufany podmiot (czyli tzw. dostawca tożsamości). To daje bardzo duże pole do popisy, ale czy nie wprowadza dodatkowych zagrożeń? Czy pozwalając sobie na robienie wszystkie online na odległość nie zachęcamy hackerów i oszustów, aby próbowali ukraść naszą elektroniczną tożsamość i korzystać ze wszystkich jej przywilejów? Brzmi to dosyć przerażająco, ale miejmy nadzieje, że Play wie, co robi.

Ponoć usługa ta ma się przydać między innymi w branży medycznej, energetycznej, ubezpieczeniowej oraz finansowej. Może plusem tej sytuacji byłoby to, że w końcu pojawiło się rozwiązanie problemów z kolejkami do lekarzy.