Technologia bakteriofagowa. Innowacyjne rozwiązanie
Technologia bakteriofagowa może pomóc w zmniejszeniu ilości antybiotyków w jedzeniu. Pracują nad tym eksperci z Proteon Pharmaceuticals, a ich przyszłe osiągnięcia będą możliwe dzięki środkom, pochodzącym z Polskiego Funduszu Rozwoju. Co wiemy o szczegółach inwestycji?
Proteon Pharmaceuticals prowadzi prace
Firma Proteon Pharmaceuticals otrzyma środki od PFR Life Science, która podlega Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Spółka zajmuje się pracami nad technologią bakteriofagową, dzięki której może się udać obniżyć ilość antybiotyków w jedzeniu. Rewolucję tę należy zacząć od drobnych zmian w procesie hodowli bydła.
Co wiemy o badaniach?
Z komunikatu Polskiego Funduszu Rozwoju dowiadujemy się, że spółka PFR Life Science przeprowadzi nową inwestycję w zakresie biotechnologii. Pieniądze trafią do spółki Proteon Pharmaceuticals, która już teraz prowadzi badania nad technologią bakteriofagową. Kwota inwestycji to aż 21 milionów euro, a co będzie można zrobić za te pieniądze?
Firma ma konkretne plany co do swoich badań. Udało się jej stworzyć innowacyjną platformę technologii bakteriofagowej, gdzie eksperci wykorzystują genomikę, biologię molekularną, sztuczną inteligencję i bioinformatykę. Dzięki temu są oni wstanie tworzyć nowe rozwiązania, opierające się na bakteriofagach.
PFR Life Science zajmuje się wspieraniem polskich firm, aby mogły jak najlepiej wypaść na arenie międzynarodowej. Do strategii, którą prowadzi, idealnie wpisuje się Proteon Pharmaceuticals i wspomniana tu inwestycja. Jeśli badania przyniosą sukcesy, być może uda się obniżyć spożycie antybiotyków. Taką nadzieję wyraża Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Technologia bakteriofagowa i jej zalety
Jaorsław Dastych z Proteon Pharmaceuticals wyraża radość, związaną z docenieniem firmy. Mówi, że celem projektu jest zmniejszenie wykorzystania antybiotyków podczas hodowli zwierząt. Ważną sprawą jest też zrównoważona produkcja białka, co ma wpłynąć korzystnie na ludzkie zdrowie. Pomóc w tym mają prace nad bakteriofagami, które są najstarszymi, najmniejszymi oraz najliczniejszymi organizmami na ziemi. Zajmują się one zwalczaniem chorobotwórczych bakterii w naszym organizmie poprzez infekowanie komórek bakteryjnych.
Powiązane tematy
Na czym polega fenomen sztucznej inteligencji?
Słuchawki bluetooth. Bo każdy zasługuje na trochę wygody
Jak wybrać power banka, aby nie żałować?