sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Polskie kurtki puchowe – cudze chwalicie, swego nie znacie

Polski puch gęsi jest ceniony za wysoką sprężystość i trwałość. Japończycy wykorzystują go do produkcji najwyższej jakości kołder, których ceny dochodzą do 20 tysięcy złotych. Nad Wisłą powstają cenione na całym świecie polskie kurtki puchowe i śpiwory, które towarzyszyły niejednej wyprawie na ośmiotysięcznik. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co sprawia, że polski puch jest tak wyjątkowy i dlaczego kurtka puchowa polskiego producenta to doskonała inwestycja.

Puch – najlepsza ocieplina na świecie

Natura tworzy najskuteczniejsze rozwiązania. Gęsiom i kaczkom mróz nie jest straszny – przed zimnem chronią je drobniutkie, znajdujące się blisko skóry piórka, czyli właśnie puch. Naukowcom, mimo usilnych starań, nie udało się jeszcze stworzyć sztucznej ociepliny o równie dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Sekret puchu tkwi w jego unikalnej, trójwymiarowej budowie. Drobinki kształtem przypominają miniaturowe dmuchawce, a nie płaskie pióra – z centralnego punktu we wszystkich kierunkach wyrastają cienkie promyczki. Pomiędzy nimi zostaje sporo wolnej przestrzeni, a w niej gromadzi się powietrze tworzące warstwę izolacyjną.

Doskonała ochrona przed zimnem to jednak nie wszystko! Puch jest również niezwykle lekki i doskonale się kompresuje – dobrą kurtkę puchową można zapakować do woreczka, który bez problemu zmieści się w kieszeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku odzieży tworzonej z myślą o długich wędrówkach i innych aktywnościach outdoorowych. Polskie kurtki puchowe są chętnie wykorzystywane nawet przez himalaistów i alpinistów podczas wypraw na najwyższe szczyty ziemi. Co czyni je tak wyjątkowymi?

Polskim puchem zachwyca się cały świat

Polski puch gęsi jest ceniony na całym świecie. Głównym jego odbiorcą jest Japonia, do której trafia rocznie ponad 100 ton surowca. Dużą popularnością cieszy się również w Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Niemczech. Gęsi hoduje się na całym świecie, więc na czym polega unikalność puchu z polskiego ptactwa?

Wyhodowana przez zakład zootechniki w Kołudzie Wielkiej Gęś Biała Kołudzka jest chowana wyłącznie na terenie naszego kraju. Ptaki od wczesnych dni mają dostęp do przestronnych pastwisk, dokarmia się je paszą treściwą i ziołami, a przez ostatnie trzy tygodnie również owsem. Ekologiczny, bezstresowy chów przekłada się na mięso bogate w składniki odżywcze oraz najwyższej jakości puch. Powstający w Polsce surowiec wyróżnia się sprężystością nawet na poziomie 900 cuin, co jest ewenementem na skalę światową. Jest przy tym bardzo trwały – podczas prania nie traci swoich właściwości.

Pajak – polski producent kurtek puchowych

Na szczęście nie cały puch gęsi idzie na eksport. Chętnie wykorzystują go również firmy działające na terenie naszego kraju. Jedną z nich jest Pajak – polski producent kurtek puchowych i śpiworów, który ma w swojej ofercie zarówno produkty dla profesjonalnych himalaistów, jak i osób traktujących aktywności outdoorowe jako przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. O tej rodzinnej firmie z Bielska-Białej zrobiło się głośno, gdy wypuściła na rynek najcieplejszy śpiwór na świecie. Radical 16H zapewnia komfort termiczny w temperaturze -43°C (t-limit) przy wadze zaledwie 1500 g! Produkty Pajak są cenione nie tylko za wysoką jakość, ale i ekologię – proces produkcji jest planowany tak, aby znacząco ułatwić późniejszy recykling surowców. Jak przystało na polskiego producenta kurtek puchowych, do produkcji odzieży i śpiworów Pajak wykorzystuje najwyższej jakości polski biały puch gęsi.

Polecane kurtki puchowe Pajak

Miłośnicy aktywności outdoorowych wiedzą, że podczas wypraw najlepiej sprawdzają się kurtki puchowe. Polski producent – Pajak – ma w swojej ofercie kilka modeli, którym warto przyjrzeć się bliżej. Heritage 1983 to klasyczna puchówka z głębokim kapturem, która zapewni komfort cieplny, nawet gdy pogoda daje popalić. Podczas projektowania tego modelu inspirowano się Złotą Erą Polskiego Himalaizmu – w latach 80. ubiegłego wieku Polacy zdobyli aż 7 z 14 ośmiotysięczników. Kolejna ciekawa kurtka to Eskimo, czyli uniwersalny model z odpinanymi rękawami, który może służyć jako odzież wierzchnia, docieplenie lub kamizelka. Waży niecałe 500 g, a po kompresji mieści się w wewnętrznej kieszeni, zajmując zaledwie litr. Z kolei Phantom to leciutka kurtka puchowa (niecałe 300 g) o ergonomicznym kroju, która sprawdza się nie tylko w górach, ale i podczas wieczornego wyjścia na miasto. Wszystkie wymienione modele są dostępne na www.pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl