sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Jak działa karta graficzna?

karta graficzna

Karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada przede wszystkim za renderowanie grafiki. Następnie przesyła sygnały wyświetlaczowi, który odpowiednio je odtwarza. Ciekawe jest to, jaką ewolucję one przeszły. Na samym początku nie wyświetlały one niczego poza zwykłymi znakami naszego alfabetu. Służyły więc one tylko do pokazywania wpisywanego tekstu na ekranie. Pozostałością po nich jest okno komend, do którego mamy dostęp w naszym Windowsie. Później w kartach graficznych pojawiła się akceleracja 2D, czyli możliwość wyświetlania prostych geometrycznych kształtów. Największym przełomem była oczywiście akceleracja 3D i od tego czasu technologia posunęła się naprawdę do przodu. Gdyby nie tamten moment, to dziś nie bylibyśmy w stanie chociażby grać w takie gry jak The Last of Us, które swoim wizualnym pięknem zachwycą każdego.

Rodzaje kart graficznych

Karty graficzne dzielą się przede wszystkim rodzaj procesora, jaki się w nich znajduje (nie mylmy go z głównym procesorem komputera, bo to dwie osobne rzeczy). Na rynku znajdziemy karty z serii Matrox, XGI Technologii, AMD, GeForce czy Nvidia. Są to tak zwane karty dedykowane, co jest kalką z angielskiego słówka dedicated. One są najlepsze najlepsze na rynku pod względem ich mocy i najczęściej wybierają je gracze oraz graficy komputerowi. Dlatego właśnie najwięksi miłośnicy gier wideo decydują się na taki sprzęt, ponieważ dużo lepiej będzie on w stanie przetworzyć grafikę ich ulubionej gry.

Czym są karty graficzne zintegrowane?

 Wspomnieliśmy już o procesorach, które są potrzebne, aby karta mogła działać. Te karty z górnej półki mają swoje własne procesory o dużej mocy, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Z drugiej strony jednak są zintegrowane karty graficzne. Oznacza to, że swoją moc pobierają z procesora komputera a nie ze swojego własnego. Z tego powodu nie będą w stanie przetwarzać danych wizualnych aż tak dobrze, jak karty dedykowane. Nie są one jednak szczególnie potrzebne nikomu, kto nie pasjonuje się lub nie wykonuje zawodowo żadnych czynności związanych z grafiką. Jeżeli więc szukamy komputera do pracy biurowej, to powinniśmy się zdecydować na takiego, który ma dedykowaną kartę graficzną. Jeśli jednak zdecydujemy się w przyszłości na lepsze doznania wizualne, to po prostu wymienimy sobie kartę na lepszą. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to tylko komputerów stacjonarnych. Laptopy nie dają nam szansy na taką wymianę.