sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Design kontra funkcjonalność. Na co stawia współczesna technologia?

technologia

Design w technologii. Czy jest ważniejszy od funkcjonalności?

Design to niezwykle ważna część podczas produkcji urządzeń. Czasami nawet jest ważniejszy niż funkcjonalność, ale jak często zastanawiamy się nad tym, skąd się to bierze? Czy wygląd ma znaczenie to pytanie, które zadają sobie osoby w każdym wieku, należące do wszystkich możliwych grup społecznych. Dotyczy ono jednak nie tylko naszego fizycznego wyglądu, ale także rozwiązań technologicznych. Czy ma dla nas znaczenie, jak wygląda urządzenie, które kupujemy? I czy producenci powinni się właśnie tym kierować? W tym, jak w każdym innym temacie, można znaleźć kilka za i przeciw.

Ściganie się z konkurencją

Dbanie o wygląd nowych produktów jest ważne, jeżeli firmie zależy na tym, aby nie tylko dogonić konkurencję, ale także ją pokonać. Na rynku jest tak wiele marek, że nie jest możliwym, aby każda się wyróżniała. Oznacza to, że każdy kolejny produkt na rynku może utonąć w morzu tysiąca jemu podobnych. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Producenci urządzeń elektronicznych robią wszystko, żeby ich dzieło było jak najbardziej oryginalne. Zanim jednak ktokolwiek je kupi, musi zwrócić na nie uwagę. Tym, co przyciąga wzrok jako pierwsze, jest właśnie warstwa wizualna. Spójrzmy chociażby na telefony. Wiele smartfonów wygląda podobne. Dla producentów to nie lada wyzwanie, aby stworzyć coś, co przykuje wzrok i zachęci do kupna.

Chcemy, aby nasze własności były ładne

Nie ma się co oszukiwać. Wszyscy chcemy dobrze wyglądać oraz spędzać czas w dobrze wyglądającym otoczeniu. Dlatego wielu z nas tak bardzo poważnie traktuje kwestię odpowiedniego urządzenia mieszkania. Spędzamy dużo czasu na wybieraniu farby do pokoju albo tapety. To samo z meblami. Zastanawiamy się nad tym, jakie drewno będzie najlepsze, jaki wzór czy w końcu jaki typ konstrukcji. Nie inaczej jest z urządzeniami elektronicznymi. Ze smartfonem nie rozstajemy się ani na krok. Często sięgamy do kieszeni, aby sprawdzić na nim godzinę lub wiadomości. Chcemy więc, aby ten krótki moment dawał nam satysfakcję.

Jedną z najbardziej wymagających grup społecznych w tej kwestii są gracze. Jeśli spojrzymy na oferty sprzętu dla graczy, to zobaczymy, że ich cechą charakterystyczną jest wygląd. Dla zapalonego gracza liczy się to, aby mieć podświetlaną klawiaturę, odpowiednio wyprofilowany fotel czy myszkę z motywem jego ulubionych gry. Oznacza to pewną trudność dla producentów, którzy wiedzą, że muszą się nieźle napocić, aby zadowolić swoich najbardziej wymagających klientów.