sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Co powinno znaleźć się w warsztacie rowerowego majsterkowicza?

Zapaleni cykliści dobrze o tym wiedzą, a ci mniej wprawieni przekonają się prędzej czy później – narzędzia rowerowe to niezbędne wyposażenie domowego warsztatu. Dzięki nim będziesz w stanie utrzymać swoje dwa kółka w świetnej kondycji i szybko uporasz się z drobnymi pracami serwisowymi w przypadku awarii któregoś z podzespołów. Jakie narzędzia i akcesoria do pielęgnacji roweru warto mieć zawsze pod ręką? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Słowem wstępu – jak podejść do tematu kompletowania wyposażenia warsztatu?

Jeśli do tej pory narzędzia rowerowe były dla Ciebie całkowicie obcym zagadnieniem, powinieneś mieć na uwadze kilka aspektów z nimi związanych. Po pierwsze i najważniejsze – pamiętaj, że nie musisz inwestować we wszystko za jednym razem. Akcesoria i narzędzia, które zobaczysz na poniższej liście, są oczywiście mile widziane w domowym warsztacie rowerowym, jednak ich jednoczesny zakup może wiązać się ze znacznym uszczupleniem portfela. Poza tym istnieje szansa, że zagubisz się w gąszczu nowości i nie będziesz w stanie połapać się, co do czego służy i „z czym się to je”.

Po drugie, zwracaj uwagę na jakość narzędzi. Sprzęt wysokiej klasy kupisz za niewiele więcej niż ten przeciętnej jakości, a różnica pomiędzy nimi może być naprawdę kolosalna! Unikaj szczególnie kupowania gotowych walizek z przyrządami (co wiążę się też z punktem pierwszym), bo często można w nich znaleźć rzeczy marnej jakości, których w dodatku nigdy nie wykorzystasz. Po trzecie zaś, przed zaopatrzeniem się w niezbędne narzędzia rowerowe spraw sobie stojak do roweru, bo jest on naprawdę pomocnym elementem wyposażenia domowego warsztatu. Więcej o nim nieco później – a teraz przejdźmy do dania głównego.

Narzędzia rowerowe, które powinny znaleźć się w Twoim warsztacie majsterkowicza

Multitool

Tzw. rowerowy scyzoryk czy inaczej narzędziownik to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy mowa o wyposażeniu domowego warsztatu. Jego zakup jest oczywisty – trochę trudniejszy bywa wybór narzędzi, które powinien zawierać. Proste modele oferują najczęściej klucze imbusowe w różnych rozmiarach, które dobrze sprawdzą się w podstawowych pracach serwisowych. Po dopłaceniu kilkunastu/kilkudziesięciu złotych otrzymasz już bardziej wszechstronne narzędzie, w którym znajdziesz m.in. klucze Torx T10/T25, skuwacz do łańcucha, klucze do szprych czy płaskie wkrętaki. To od Twoich potrzeb i oczekiwań, które masz względem multitoola, zależy jego ostateczny kształt.

Pompka stacjonarna

W domowym warsztacie nie może zabraknąć dobrej jakości pompki rowerowej, która pozwoli szybko uzupełnić brakujące powietrze w oponach. Najlepiej sprawdzi się duża, solidna pompka, która pod względem wygody zdecydowanie wyprzedza inne (szczególnie wersje „plecakowe” ustępują jej znacznie na tym polu). Za pomocą pompki stacjonarnej uszczelnisz też opony typu tubeless – warto w tym przypadku rozważyć zakup egzemplarza z dodatkową komorą wysokociśnieniową, chociaż jest to rozwiązanie z gatunku tych droższych, dla bardziej wymagających rowerzystów. Przed ostatecznym wyborem pompki zwróć szczególną uwagę na zakres ciśnień. Jeśli jesteś w posiadaniu roweru MTB, lepiej sprawdzą się modele niskociśnieniowe, które napompują opony szybko i dokładnie.

Elektroniczny manometr

Skoro jesteśmy już przy temacie opon – zainwestuj w porządny elektroniczny manometr, który ułatwi Ci bieżące kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu. Ktoś może zapytać, „po co komu taki gadżet, skoro są inne, bardziej przydatne narzędzia rowerowe?”. To nie do końca prawda, bo utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to tak naprawdę jeden z najbardziej skutecznych i najprostszych sposobów na poprawę wyników na trasie (o czym wiele osób zapomina). Pamiętaj jednak, że manometry wbudowane w pompkę rowerową nie są w stanie dostarczyć tak dokładnych i powtarzalnych pomiarów, jak te sprzedawane w charakterze osobnego przyrządu.

Łyżki do opon

Jaka jest najczęstsza awaria roweru? Od lat niezmiennie jest to złapanie gumy. Pomimo ciągłego rozwoju technologii i sprawdzania różnych mieszanek ogumienia, to właśnie potoczny „flak” najczęściej eliminuje nasze rowery z dalszej jazdy. W takich sytuacjach przydaje się łyżka do opon. Oczywiście ściągnięcie przebitej opony i założenie nowej jest możliwe bez wykorzystania łyżki, ale w praktyce zajmuje nawet 3 razy więcej czasu, nie wspominając o nerwach, jakie temu towarzyszą.

Szczypce do linek i pancerzy

Bardzo przydatne narzędzie rowerowe, które pozwala na łatwe przecięcie pancerza przerzutkowego. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś dokonać tego za pomocą zwykłych szczypiec lub kleszczy, to zapewne wiesz, z jakimi problemami się to wiąże. Kupując specjalne szczypce do linek, możesz przeżyć podwójny szok – pierwszy z racji tego, z jaką łatwością się ich używa, a drugi, kiedy będziesz zastanawiał się, dlaczego nigdy wcześniej nie wpadłeś na pomysł ich zakupienia.

Przymiar do łańcucha

Z uwagi na to, że łańcuch rowerowy jest jednym z najmocniej eksploatowanych i najczęściej zużywających się komponentów, warto zwracać szczególną uwagę na jego stan. Do pomiaru rozciągnięcia i zużycia łańcucha możesz wykorzystać przymiar do łańcucha. Z jego pomocą określisz nie tylko stopień wyeksploatowania samego łańcucha, ale także skontrolujesz stan korby lub kasety. Poręczne i niedrogie narzędzie rowerowe, które powinieneś mieć w swoim warsztacie.

Smary i środki pielęgnacyjne

W przypadku środków smarnych o podstawowych zastosowaniach z pewnością przyda Ci się smar i odtłuszczacz, dzięki którym poradzisz sobie m.in. z problemem piszczących hamulców czy wytartego łańcucha. Jeśli zaś mowa o kosmetyce rowerowej, wybór odpowiednich preparatów podyktowany jest w głównej mierze warunkami, jakimi dysponujesz. Jeśli możesz sobie pozwolić na mycie dwóch kółek pod bieżącą wodą, zdecydowanie warto zainwestować w specjalny płyn do mycia i zestaw szczotek, dzięki którym Twój rower nabierze dawnego blasku. Pamiętaj jednak, że w podbramkowych sytuacjach równie dobrze sprawdzi się klasyczny zestaw – ścierka i płyn do naczyń.

Stojak do roweru

Wyobraź sobie, że masz już wszystkie narzędzia rowerowe, ale brakuje Ci stojaka, na którym będziesz mógł wykonać niezbędne prace. Brzmi absurdalnie, prawda? Profesjonalny stojak na rower pozwoli Ci utrzymać jednoślad w stabilnej pozycji, dzięki czemu będziesz mógł się w pełni skupić na „dłubaniu” przy nim. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że możesz go bez problemu przenosić z miejsca na miejsce i ustawiać tam, gdzie w danej chwili tego potrzebujesz. Solidna konstrukcja zapewnia pewny chwyt, a dodatkowe wzmocnienia gwarantują odporność na uszkodzenia czy zadrapania. To idealny kompan dla Twojego roweru, który przyda Ci się nie tylko w trakcie serwisowania lub mycia dwóch kółek, lecz także na czas jego przechowywania.

Wieszak na rower

No właśnie, przechowywanie jednośladu… Co powiesz na efektowne wyeksponowanie roweru po skończonych pracach serwisowych i gruntownym czyszczeniu? Jest na to sposób – wieszak na rower, bo o nim mowa, sprawdzi się nie tylko w warsztacie majsterkowicza (urządzonym np. w garażu), lecz także w domu. Pozwala on stabilnie zawiesić rower, bez obawy o jego upadek. W zależności od konstrukcji umożliwia powieszenie jednośladu za pedały (równolegle do ściany) lub pionowo, w oparciu o tylne koło (przy ścianie). Wieszak na rower sprawdzonej marki zajmuje niewiele miejsca, jest trwały i stabilny. To doskonała metoda przechowywania swoich dwóch kółek, także na niewielkiej przestrzeni. Niektóre uchwyty, na przykład Handyman marki RTR Bikes, mogą również pełnić funkcję stanowiska serwisowego.

Najpotrzebniejsze narzędzia rowerowe i akcesoria – warto mieć je w swoim warsztacie

Powyższa lista rzecz jasna nie wyczerpuje tematu potrzebnych narzędzi rowerowych. Znalazły się na niej wyłącznie akcesoria pierwszej potrzeby, w które zdecydowanie warto się zaopatrzyć. Celowo zostały też pominięte przyrządy najbardziej oczywiste, jak młotek czy różnego rodzaju śrubokręty – z dużym prawdopodobieństwem już je posiadasz. Jeśli rozglądasz się za stojakami i wieszakami na rower, koniecznie sprawdź ofertę rtrbikes.com. To profesjonaliści, którzy dostarczają wysokiej jakości akcesoria rowerowe w przystępnych cenach. Sprawdź już teraz!

Źródło zdjęć: shutterstock.com