sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Sport w 4K – czy w Polsce jest dostępny?

Jeszcze niedawno kupowanie telewizora 4K, wiązało się z zastosowaniem go do gier video lub aplikacje z filmami i serialami na życzenie. Wielu operatorów nie przeszło nawet na Full HD, a niektórzy nadają tylko w rozdzielczości SD. Sytuacja zmienia się z roku na rok, dzięki czemu możemy się cieszyć sportem 4K. Jednak czy można już dziś mówić o sporej ilości kanałów tematycznych oferujących 4K? Jeszcze na to za wcześnie jednak, nc+ jest tutaj przykładem stacji, która nadaje w formacie Ultra HD.

Transmisja w Ultra HD

Telewizory z technologią 4K HDR cieszą się już duża popularnością na zachodzie Europy. Polskie stację nie chcąc tracić rynku w własnym kraju, postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, wdrażając powoli usługę.

Co prawda do oglądania filmów czy grania w gry hazardowe przyszło nam się już przyzwyczaić, jednak to działa tylko napędzająco. Dzisiaj widz chce przeżyć przygodę nie tylko w czasie seansu lub grając na konsoli, ale również przy oglądaniu ważnych wydarzeń sportowych. W końcu w sporcie detale są szalenie istotne, a dzięki technologii 4K możemy je dostrzec bez problemu.

Dodatkowo dzięki zastosowaniu technologii Ultra HD, jesteśmy w stanie dotrzeć dużo więcej szczegółów niż przy korzystaniu z urządzenia posiadające jedynie możliwości Full HD. Dzieje się tak, z uwagi na czterokrotną wyższość wyświetlanej rozdzielczości w 4K, czyli obraz posiada znacząco więcej pikseli. Dzięki temu jesteśmy w stanie wychwycić nawet bardzo małe elementy, których nie zauważylibyśmy na standardowym obrazie.

Bardzo ważna jest również paleta barw, która w przypadku telewizorów 4K daje możliwość wyświetlenia większej ilości kolorów, co w praktyce przekłada się na zwiększoną realistyczność oglądanego materiału. Przy oglądaniu sportu dostarcza to dodatkowe emocje, gdyż czujemy się jakbyśmy siedzieli właśnie na stadionie. Kibicie są wyraźniejsi, a słońce oślepiające ich oczy potrafią zrobić to samo z naszymi.

Technologia Ultra HD to także więcej klatek na sekundę, co przekłada się bezpośrednio na płynność obrazu. Przy transmisjach sportowych jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy przegapić kilku ważnych milisekund, które w niektórych przypadkach mogą zaważyć o odbiorze sytuacji. Komentator może nam wytłumaczyć co właśnie zrobił obrońca, ale my chcielibyśmy to widzieć.

Sport w 4K?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, prekursorem transmisji sportowych w 4K jest telewizja nc+. Z serialami i filmami w rozdzielczości Ultra HD od stacji, już przyszło się przyzwyczaić osobom posiadającym dekoder naziemny. Jednak w przypadku sportu jest to zupełnie inna bajka. Bardzo dużym wyzwaniem było zapewnienie widzą prawidłowego odbioru transmisji na żywo. Samo wysyłanie powtórek w 4K nie jest tak skomplikowane, jednak nc+ poradziło sobie również z transmisjami live.

Za przykładem canal+ poszła telewizja Vectra, mająca aktualnie w swojej usłudze kanał Eleven Sports 4K. Na kanale jednak można obejrzeć głównie polskie i zagraniczne rozgrywki ligowe w piłkę nożną. Należy jednak zaznaczyć, że w nc+ na spokojnie można zaprosić znajomych nawet na mecz Ligi Mistrzów czy Ligi Europy, a także na mistrzostwa w innych dyscyplinach niż piłka nożna.

Przyszłość formatu 4K

To czy warto kupić telewizor z technologią 4K jest kwestią bezdyskusyjną. Większość ludzi w swoich domach dalej posiada telewizory Full HD, jednak ograniczeń nałożone przez ten model jest sporo. Jeśli ktoś dopiero myśli o zakupie telewizora, warto przemyśleć sprawę Ultra HD, gdyż za pięć, dziesięć lat już nikogo nie będzie dziwić ta technologia, a z czasem najpewniej zastąpi klasyczną technologię na każdej płaszczyźnie.