Za stworzenie tego sympatycznego robota odpowiada firma Engineered Arts rodem z Wielkie Brytanii. Pierwotnie pojawił się w tamtym roku, ale szersza publiczność mogło zobaczyć go w ramach targów CES 2022. Wrażenie, jakie zrobił na oglądających, było niezwykle pozytywne. Mało kto spodziewał się, że na robocie uda się tak dobrze odtworzyć ludzką mimikę.
Fenomenem jest dokładność, z jaką robocik naśladuje człowieka. Chodzi przede wszystkim o mimikę twarzy do pary z odpowiednimi gestami. Potrafi on bardzo realistycznie wzruszać ramionami, ziewać czy wskazywać. Łatwo jesteśmy w stanie rozpoznać w nim takie emocje jak zdziwienie. Choć oczywiście maszyna nie jest w stanie czuć prawdziwych emocji, to bardzo wiernie je odwzorowuje.
Jak działa Ameca?
Jak to możliwe, że taki robot jak Ameca powstał? Otóż kluczem do sukcesu były to odpowiednio rozmieszczone czujniki. Pozwalają one na śledzenie ruchu wewnątrz całego pomieszczenia. Oprócz tego oczy robota wyposażono w kamery, a dodatkową umieszczono w klatce robota. Wszystko to razem sprawia, że maszyna potrafi realistycznie reagować na to, co się dzieje wokół niej. I robi to w zaskakująco ludzki sposób.
Powiązane tematy
Jak wygląda perspektywa kosmicznego górnictwa?
Kongres Futurologiczny w setne urodziny Lema