sportstechnologys.pl

Sport, technologia, serwis sportowy

Dlaczego warto mieć oryginalne oprogramowanie?

Wiele osób decyduje się korzystać z oprogramowania pochodzącego z nielegalnych źródeł. To bardzo łatwe i wygodne, ale jednak ma więcej minusów niż plusów. Głównym argumentem „przeciw” powinna być oczywiście jego niezgodność z prawem. Kiedy „piracimy” jakiś software, to popełniamy przestępstwo. Jest ono tak samo poważne, jak ukradnięcie czegoś ze sklepu.

Nowsze systemy potrafią wykryć, które oprogramowanie jest legalne, a które nie. Często więc spotkamy się z taką sytuacją, że pobrany przez nas program nie będzie chciał działać poprawnie. A nawet jeśli uda nam się go włączyć, to mogą pojawić się następne problemy. Przykładem może być brak kompatybilności z wtyczkami.

Piractwo w środowisku zawodowym

Korzystając z pirackich programów, nie możemy korzystać z nich oficjalnie w pracy. To może być poważne utrudnienie, jeśli np. jesteśmy grafikami komputerowymi. Jeśli któryś z naszych klientów lub pracodawca dowie się, że mamy kradzionego Photoshopa, to możemy mieć niezłe kłopoty. Nie trzeba też wspominać, że jest to zachowanie skrajnie nieprofesjonalne.

Dlaczego „piracimy”?

Dlaczego w ogóle korzystamy z nielegalnego oprogramowania? Przecież w dzisiejszych czasach mamy dostęp do nieskończonej liczby sklepów online. Z każdego z nich możemy zamówić interesujący nas produkt.

Najczęstsze przyczyny są oczywiście finansowe. Wszyscy mamy dużo wydatków i codziennie myślimy o tym, jak je zredukować. Jednym z takich sposobów jest właśnie korzystanie z czegoś, co pochodzi z nielegalnego źródła. Choć konsekwencje mogą być poważne, to pokusa jest niestety duża.

Inną sprawą jest to, że piraci bardzo często pozostają bezkarni. Brak surowych wyroków za popełnienie przestępstwa sprawia, że inni są bardziej skłonni, aby je powtarzać. Możemy to zaobserwować nie tylko w cyberprzestrzeni, ale i w każdej innej dziedzinie życia.

Uwaga na wirusy

Wirusy mogą zaatakować praktycznie urządzenia. Wirus w smartfonie potrafi być tak samo groźny jak ten na komputerze. Choć znamy wiele sposobów na zabezpieczenie się przed nim, to jednak wciąż pojawia się ryzyko, że zainfekujemy nasze urządzenie. Wzrasta ono, jeśli regularnie pobieramy nielegalne materiały z internetu. Czasami pojawiają się ona tam przez przypadek. Innym razem ktoś umieszcza je celowo, aby infekować komputery niczego niespodziewających się ofiar.